Gün İçinde Yorgun Hissetmenizin Gerçek Nedeni

Gün İçinde Yorgun Hissetmenizin Gerçek Nedeni


Sürekli yorgun hissetmenizin suçlusu, bir vitamin veya mineral eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Demir, D vitamini veya B12 değerlerinizin düşük seviyelerde olması, yorgun, endişeli ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Pek çok uzman, halkın önemli bir yüzdesinde D vitamini eksikliği olduğunu düşünüyor. Düşük vitamin D değerleri kas zayıflığı ve ağrıya yol açabilir. Ayrıca üreme çağında bir kadınsanız, demir eksikliği anemisi için istatistiki olarak daha büyük risk grubundasınız.

Vitamin veya mineral eksikliğiniz olduğunu söylemenin tek yolu bir kan testi için doktorunuzu görmektir. Bu arada , vücudunuzun depolarını desteklemek için, günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızın en az yüzde 100’ünü içeren bir multivitamin almayı düşünün. Uzmanlar, sağlıklı yetişkinlerin genellikle günde 1000-2000 IU D vitamini takviyesi almalarını tavsiye ediyor.
Araştırmalar, depresyondaki kişilerde, depresyonda olmayanlara kıyasla 4 kat daha fazla açıklanmayan yorgunluk yaşama olasılığının olduğunu göstermektedir. Özellikle haftada 3 ile 5 gün, 30 dakika veya daha fazla aerobik egzersiz, hafif ila orta şiddette depresyonu tedavi etmekte etkilidir ve onunla ilişkili uyku halini de azaltabilir. Bu da yardımcı olmuyorsa, doktorunuzla konuşun; kendisi, konuşma terapisi veya bir selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) gibi bir moral arttırıcı ilaç önerebilir.
Depresyon ve ilgili yorgunluğunuz kışın daha sık şiddetleniyor ise, mevsimsel duygulanım bozukluğunuz (SAD) olabilir. Duke University Tıp Merkezi’den psikiyatrist Marla Wald, SAD tedavisinde, özel bir ışık kutusu kullanılabileceğini, ama günde 20 dakika dışarı çıkıp güneş ışığı almanın benzer faydaları olabileceğini söylüyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle