Lys Tercihlerinde Konuşulmayanlar

Lys Tercihlerinde Konuşulmayanlar


Günlerdir merakla beklenen lys sınav sonuçları açıklandı hepiniz farklı farklı sonuçlar aldınız. Bazılarınız çok sevindi bazılarınız üzüldü. Peki, önemli olan bu puan mı? Yoksa yapacağınız kısa ve uzun vadeli kariyer planlaması mı? Sizler sınav puanına kilitlendiniz. Çünkü size o puanların çok önemli olduğu çünkü o puanlar yükseldikçe iyi üniversiteye gideceğiniz. İyi üniversitede iyi hocalar olduğu hocaların size her şeyi öğretebileceği söylendi. Siz de haklı olarak buna odaklandınız. Acaba bu doğru mu? İyi üniversite, iyi hoca, iyi bölüm diye bir şey var mı? Yoksa bunlar kocaman bir kandırmacadan mı ibaret?
Tercih robotları, başarı sırası, Türkiye ortalaması derken ortalıkta birbirinin aynısı ve bir üniversiteye kayıt olmaktan aşka hiçbir işe yaramayacak bir sürü bilgi dolanıyor. Oysa ki üniversiteye girmenin iş bulmaya, hayattan zevk almaya, sevdiğiniz işi yapıp hayat boyu başarılı ve mutlu birey olmaya ne kadar az etkisinin olduğundan kimse bahsetmiyor. Gerçek başarının hayat başarısı olduğunu, boş ve amaçsız geçirilen bir üniversite hayatının onları 4 yıl sonunda sudan çıkmış bir balığa dönüştüreceğini nedense hiç kimse konuşmuyor, yazmıyor.
Üniversiteye yerleşin ya da yerleşmeyin. Gerçek başarı ve para kazanmak için ön şartın bu olmadığını aklınızdan çıkarmayın, en önemlisi bu. Eğer bir üniversiteye yerleşirseniz İngilizce eğitim alın. Bu çağda bilim ve dünya dilinin İngilizce olduğunu, eğitiminiz hangi alanda olursa olsun İngilizce bilgisinin size aklınıza bile gelmeyecek kapılar açabileceğini unutmayın. Dünya vatandaşı olmak ve küresel dünyada iş yapmanın ve ayakta kalmanın tek koşulu bu unutmayın. Her nerede ve hangi bölümü okursanız okuyun üniversitede geçirdiğiniz zamanı çok iyi değerlendirin. Sadece gezip eğlenen ya da sadece ders çalışan grupta asla yer almayın. Gerektiği kadar ders çalışın. İmkanınız doğrultusunda gezin ve yeni yerler keşfedin, yeni insanlar tanıyın ve arkadaşlarınızla eğlenin. 1. Sınıftan itibaren eğitiminizle alakası olmasa da mutlaka yarı zamanlı bir işte çalışın. Mezun olduğunuzda sizi işe yerleştirecek olan diploma notunuz değil üniversitede neler yaptığınız, iş hayatına ve sosyal yeteneklerinize ne kadar vakit ayırıp bu alanda kendinize ne kadar kattığınızdır.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle