Sıvı Altın: Argan Yağı

Sıvı Altın: Argan Yağı


Anti-aging özelliğine sahip olan, cilt ve saçlar için çok güçlü bir nemlendirici olan argan yağı; boyu 10 metreyi, çevresi ise 15 metreyi bulan argan ağacından, daha doğrusu ağacın meyvesinden elde ediliyor. Ortalama 150 yıl yaşayan argan ağacının sarı ve yeşil küçük çiçekleri, zeytine benzeyen ama ceviz gibi sert bir kabuğa sahip meyveleri var. Meyvelerin içinde ise yumuşacık ve bademsi başka bir meyve saklı. Bu meyvelere ulaşmak ise hiç kolay değil, çünkü ağacın aynı zamanda kocaman dikenleri var. Argan ağacı meyvelerinin argan yağına dönüşmesindeki birinci zorluk, bu dikenler sebebiyle güçlükle toplanmasından kaynaklanıyor zaten.
İkinci zorluk da yağ çıkarılıncaya kadar süren uzun işlemleri kapsıyor. Dikenlerle savaşılarak elle toplanan meyveler öncelikle kurutuluyor. Ardından sert kabukları kırılıyor, içindeki badem benzeri meyveler çıkarılıyor ve eziliyor. Tam bu noktada bir parantez açmak gerekiyor. Ezilme işlemi öncesinde, eğer yağ yemeklik olarak kullanılacaksa kavrulma işlemi de yapılıyor. Evet, Faslılar argan yağını yemeklik olarak da kullanıyorlar! Kozmetikte kullanılacak yağlara ise kavrulma işlemi uygulanmıyor.
Ezilen meyveler sıcak suyla karıştırılarak hamur haline getiriliyor ve yoğruluyor. Uzunca süren yoğurma işlemi sırasında argan yağı, hamurun üstünde belirmeye başlıyor. En sonunda da yağı çıkmış hamur delikli torbalara konuluyor ve sıkılıyor. Tüm bu işlemler, iki gün sürüyor. Faslı kadınların el emeğiyle üretilen argan yağı, bu nedenle epeyce pahalıya mal oluyor. Şöyle bir oranlama da verebiliriz: 30 kilo sert kabuklu kurutulmuş meyveden yaklaşık 4 kilo bademsi meyve, bundan da 1 veya 1,5 litre argan yağı elde ediliyor.
Ardından da bu değerli yağ, kadınların saçlarının ve ciltlerinin daha sağlıklı olması için Fas’tan tüm dünyaya yayılan yolculuğuna başlıyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle